Інформація для українців, яка допоможе відповісти на деякі питання. Дані зібрані з різних джерел та постійно оновлюються.
Я громадянин України, чи потрібна мені віза для подорожі до Ірландії?
25 лютого уряд Ірландії скасував візи для поїздки до Ірландії для громадян України. Українці можуть перебувати у країні протягом 90 днів без реєстрації в імміграційному офісі.
Я громадянин України, але я не маю паспорта?
Уряд Ірландії рекомендує в цьому випадку наступне: У розділі 11 Закону про імміграцію 2004 року зазначено, що кожна особа (крім осіб, які не досягли 16 років) при перетині державного кордону повинна мати дійсний паспорт або інший документ, виданий органом влади або від його імені , який встановлює її особу та національність власника, та задовольнить офіцера імміграційної служби».
Дитина віком до 16 років, яка не має паспорта, може в’їхати до Ірландії разом з батьком (матір’ю)/батьками, які можуть підтвердити цей факт.
Уряд Ірландії зазначає, що документи, які посвідчують особу, яка перетинає кордон, повинні задовільняти вимоги імміграційної служби та співробітників авіакомпанії. Повідомляється, що «буде застосований прагматичний та гуманний підхід із збереженням належного імміграційного контролю та безпеки».
Авіакомпанії можуть приймати видані урядом документи замість національного паспорта, які зазвичай не прийнятні для міжнародних поїздок: наприклад, національні посвідчення особи, свідоцтва про народження, внутрішні паспорти або паспорти, термін дії яких закінчився.
Що робити, якщо я жив в Україні, але не є українцем?
На сьогоднішній день усі зазначені вище послаблення стосуються лише громадян України. Члени сім’ї громадянина України, які не є громадянами Євросоюзу, і яким потрібна віза, мають отримати її в посольстві країни, в яку вони потрапили з України.
Чи знадобиться мені ПЛР тест та декларація Passenger locator form?
З 6 березня уряд Ірландії скасував вимогу КОВІД тесту та заповнення декларації Passenger Locator Form.
Як мені подати заяву на притулок в Ірландії?
Ви можете подати заяву на отримання міжнародного захисту в Ірландії при в’їзді в країну (аеропорт або поромний порт), як це робить більшість людей або пізніше в International Protection Office (IPO) у Дубліні: 79-83 Lower Mount St. Dublin 2, D02ND99 Тел: +353 1602 8000 http://www.ipo.gov.ie/
Чи маю я отримати юридичну консультацію перед поданням заяви про надання притулку?
Так, при можливості, слід отримати юридичну консультацію, перш ніж звертатися за міжнародним захистом. З питань юридичної допомоги можна звернутися до Ірландської ради іммігрантів — https://www.irishrefugeecouncil.ie
Що таке директива тимчасового захисту?
З 4 березня 2022 року почала діяти Директива Євросоюзу про тимчасовий захист, яка гарантує негайний захист у ЄС людей, які рятуються від війни. Відповідно до неї, всім громадянам України може бути надано тимчасовий захист строком на 1 рік.
Тимчасовий захист – це винятковий захід для забезпечення негайного та тимчасового захисту переміщених осіб з країн, що не входять до ЄС, та осіб, які не можуть повернутися до своєї країни.
Чим відрізняється статус біженця від тимчасового захисту?
Статус біженця
Згідно з Дублінською конвенцією статус біженця видається в першій країні, кордон якої перетнула людина, яка рятується від війни. Її можуть отримати громадяни України, які залишили територію України через війну, а також особи, які законно прожили на території України, але мають громадянство інших країн. Особи без громадянства також можуть подавати на отримання статусу біженця.
Статус біженця дає такі гарантії: проживання у таборі біженців, медичне обслуговування, освіта дітей, щомісячна фінансова допомога, вихід на ринок праці.
Але є певні обмеження:
- неможливість виїхати з країни перебування до моменту набуття статусу;
- неможливість повернутися до України після набуття статусу;
- позбавлення особистих документів (мабуть, довідки на проживання);
- неможливість працевлаштування до моменту набуття статусу, а також у разі відмови у наданні такого статусу.
Тимчасовий захист
Тимчасовий захист може бути наданий:
- громадянам України, які прожили в країні, у тому числі до 24 лютого та були змушені покинути її через війну;
- особам, які отримали політичний притулок в Україні;
- громадянам інших країн, які законно перебували на території України;
- особам без громадянства.
Цей статус дає такі гарантії: декларація про освіту, медичне страхування, ПМП на рік з можливим продовженням до 3 років, вихід на ринок праці, соціальну допомогу.
Що робити, якщо я проїхав до Ірландії через іншу країну ЄС?
Регламент угоди «Дублін III» є механізмом визначення того, яка країна Європейського Союзу несе відповідальність за розгляд заяви про надання міжнародного захисту.
Якщо ви подаєте заяву на статус біженця, буде призначено первинну співбесіду зі співробітником з міжнародного захисту.
Ваша справа також може бути розглянута відповідно до регламенту угоди «Дублін III», щоб вирішити, чи слід її передати до країни, через яку ви в’їхали на територію ЄС. Однак, можливо, що Ірландія не проситиме іншу країну (наприклад, Польщу чи Угорщину) взяти на себе відповідальність. Адвокат або соціальний працівник може запросити це від вашого імені. Стаття 17 Дублінського регламенту свідчить, що кожна держава-член може ухвалити рішення про розгляд заяви про надання міжнародного захисту, навіть якщо такий розгляд не входить до неї.
Члени моєї родини не можуть покинути Україну, що мені робити?
Ми розуміємо, що український уряд заявив, що чоловіки не можуть залишати країну через введений воєнний стан. Рекомендується перевіряти українські джерела новин для отримання додаткової інформації про це.
Що мені робити після прибуття до Ірландії?
Як зазначалося вище, українці мають 90 днів, щоб «урегулювати» свій статус в Ірландії.
Інформація ЄС для біженців з України https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/stronger-europe-world/eu-solidarity-ukraine/eu-assistance-ukraine/information-people-fleeing-war-ukraine_en
Інформація імміграційної служби Ірландії https://www.irishimmigration.ie/faqs-for-ukraine-nationals-and-residents-of-ukraine/
Соціальна допомога біженцям з України https://www.gov.ie/en/publication/abf3e-social-welfare-supports-for-ukrainian-citizens-arriving-in-ireland-under-the-temporary-protection-directive/
https://www.irishrefugeecouncil.ie/ukraine-information-note
Корисні сайти, на яких волонтери пропонують свою допомогу
http://iamukrainian.ie
https://ireland-helps-ukraine.taplink.ws/
Посольство України в Ірландії https://www.facebook.com/ukr.embassy.ireland
Понад 6000 об’єктів житла вакантні для прийому біженців через ірландське відділення Червоного Хреста — https://www.redcross.ie/
Ірландська група підтримки біженців — Irish supporters of Ukraine https://www.facebook.com/groups/787279257984036/
Якщо у вас є корисна для біженців з України інформація поділіться їй
Запрошуємо до співпраці перекладачів українською мовою sales@russianireland.com Метки: Ирландия, Иммиграция, помощь украинским беженцам, Украина