Зміни у податковій системі Ірландії для працівників у 2023 році

До бюджету внесено зміни до системи оподаткування жителів Ірландії, які набудуть чинності з 2023 року

PAYE –податок на прибуток працівника

Якщо ви працюєте по найму, роботодавець віднімає податок на прибуток із вашої зарплати та сплачує його державі, ця система називається Pay As You Earn або PAYE.

Дуже важливо: коли ви влаштувалися на роботу в Ірландії вперше, ви повинні самостійно звернутися до податкової служби (Revenue) та вказати назву роботодавця та його податковий номер (tax registration number), а також повідомити, як часто вам платитимуть (щотижня чи щомісяця). Це потрібно зробити в системі myAccount.

Про те, як зареєструватися в системі myAccount

С меня снимают слишком много налогов, что делать?

Роботодавець також надсилає податковій службі ваш номер соціального страхування PPSN. А та йому і вам у відповідь надсилає «Податковий сертифікат», де зазначені – гранична сума виплати за базовою ставкою 20%, податкові пільги та відрахування, виходячи з вашого фактичного становища.

У бюджеті 2023 року гранична сума для одинокого становить €40,000, сімейні пари платитимуть мінімальну ставку, якщо отримують до €49,000 на рік.

Персональний податковий кредит, тобто. сума на яку зменшується податок, а також кредит роботодавця та кредит отриманого доходу підвищиться на €75 та становитиме €1775.

Якщо ви працюєте  по найму враховуються кілька кредитів. Відповідно, самотня людина щороку має податкову пільгу у €3550.

Однак, при отриманні першої зарплати на вас може чекати неприємний сюрприз. Ви можете отримати менше, ніж очікували. Це тому, що роботодавець не отримав вашого «Податкового сертифіката» і застосував Emergency Tax, яка передбачає максимальний податок.

Якщо це сталося, і при цьому на myAccount ви вже ввели дані про роботодавця, потрібно повідомити його. І роботодавець повідомить вас, коли податки повернуться. Ви також зможете повернути переплачені податки наприкінці року, замовивши звірку у кабінеті myAccount.

Сума податку залежить від способу розрахунку, який податкова служба вирішить застосувати до вас – «normal cumulative basis» або «week 1 basis».

Week 1 basis буває помітно невигідним і якщо роботодавець повідомляє, що вас перевели на цей спосіб розрахунку, має сенс написати (через “myEnquiries” на сайті myAccount) або зателефонувати до податкової з проханням пояснити і переглянути ситуацію.

Про те як розшифрувати платіжну відомість – payslip читайте у нашому матеріалі-

Как расшифровать Payslip?

Сучасна ірландська система нарахування зарплати (payroll) передбачає, що всі нарахування та відрахування ведуться в режимі реального часу, тому ви завжди можете перевірити свої записи в системі myAccount.

Медичні відрахування

Існують деякі додаткові податкові пільги, які ви повинні зареєструвати у системі myAccount самостійно.

Найпоширеніша – витрати на медичне страхування та лікування. Якщо ви купили страховку самостійно, податкове відрахування не провадиться — все вже враховано в її ціні. А ось якщо її сплатив роботодавець, то вам потрібно зареєструвати це на myAccount і наступного року ви отримаєте відрахування.

Крім того, з податків можна списати витрати на відвідування лікарів та купівлю ліків, але лише за рецептом; ці витрати ви також вказуєте на myAccount.

«Звичайне» відвідування стоматолога списати не можна, а от лікування з видаленням нерву (root canal treatment), протезування, а також виправлення прикусу (яке зазвичай роблять дітям) можна! Але спочатку клініка, де ви або ваша дитина проходите лікування,  має надати спеціальний документ, Form MED2, із зазначенням суми за календарний рік. Цю суму потрібно ввести на myAccount.

Професійні пенсійні фонди

Роботодавці можуть запропонувати робити відрахування до приватного пенсійного фонду. Іноді роботодавець ще й пропонує поділити суму — наприклад, 4% від вашої зарплати віднімається у вас і перераховується до фонду, а роботодавець додає ще 4%.

З грошей, які перераховуються до пенсійного фонду, ви не сплачуєте податки (крім USC). Якщо у вас хороша зарплата, яка перевищує нижній податковий поріг 20%, то, відправивши до пенсійного фонду, наприклад €100, ви недоотримаєте лише близько €55! Бо вийде економія на податках.

Якщо роботодавець не пропонує пенсійний фонд – ви можете ухвалити рішення про відрахування самостійно, але перед цим порадьтеся з консультантом

Как самому накопить достойную пенсию: Частная пенсия в Ирландии

Пільга для орендарів житла

З 2022 року ви можете отримати додаткову пільгу, якщо ви орендуєте житло. Її розмір складає 500 євро.

Соціальний збір PRSI

Це внески до фонду соціального страхування, які дають право на отримання соціальної допомоги, у разі втрати роботи та впливають на формування державної пенсії.

PRSI складається із 2х частин. Частину сплачує роботодавець, ця сума не утримується із заробітної плати. А частину — працівник, PRSI розбивається за класами відповідно до розміру зарплати та типу зайнятості. Наприклад, найпоширеніший клас А передбачає нульовий податок за доходу до €352 на тиждень.

За доходу вище €352 у працівника утримують 4% від заробітної плати.

 

Зарплатне мито USC

Стягується за діапазонами заробітку

Перший тарифний діапазон €12,012 — USC 0,5%

Другий тарифний діапазон до €22920 (з 2023 року) – USC 2%

Третій діапазон до €70044 — USC 4,5%

І понад 8%

Розрахувати податки в 2023 році можна за допомогою зарплатного калькулятора

https://www.thejournal.ie/budget-2023

[wpforms id=»42708″]

Метки: , ,

Последние публикации в категории