Що означає статус «Тимчасового захисту ЄС» для біженців із України?

Громадяни України, які перебувають в Ірландії, можуть скористатися Директивою про тимчасовий захист (ДТЗ), прийнятою Радою ЄС 4 березня 2022 року.

Директива ЄС про тимчасовий захист

Мета Директиви – не допустити навантаження системи надання притулку.

Тимчасовий захист надає, зокрема, право на проживання, доступ до ринку праці, медичних послуг та соціальної допомоги в Ірландії.

Який термін дії тимчасового захисту?

Громадяни України можуть перебувати в Ірландії без візи протягом 90 днів. Дозвіл на тимчасовий захист дозволяє тим, хто його отримав, проживати в Ірландії протягом 1 року, після чого він може бути продовжений на термін — до трьох років.

Якщо ситуація в Україні покращиться Єврокомісія може зупинити дію ДТЗ.

Не громадянам України та ЄС, які проживали в Україні, потрібна в’їзна віза до Ірландії. Візу можна отримати у Посольствах Ірландії у сусідніх з Україною країнах.

Відмінність тимчасового захисту від статусу біженця/притулок

Тимчасовий захист та статус біженця – різні юридичні процедури. Під час перетину кордону мешканці України мають право подати клопотання про притулок. І поки його розглядатимуть, їм доведеться залишатися в тій країні, де вони його подали, це може тривати багато місяців. Статус тимчасового захисту українці одержують після перетину кордону автоматично. Вони одразу можуть їхати в будь-яку країну ЄС, при цьому у них зберігається право подати клопотання про притулок.

Згідно з Дублінською конвенцією статус біженця видається в першій країні ЄС, кордон якої перетнула людина. Статус біженця дає такі гарантії як проживання в таборі біженців, медичне обслуговування, освіта дітей, щомісячна фінансова допомога, вихід на ринок праці.

Але є певні обмеження:

  • неможливість виїхати із країни перебування до моменту отримання статусу;
  • неможливість повернутися до України після набуття статусу;
  • позбавлення особистих документів (мабуть, довідки про проживання);
  • неможливість працевлаштування до моменту набуття статусу, а також у разі відмови у наданні такого статусу.

Хто потрапляє під тимчасовий захист

Тимчасовим захистом в Ірландії можуть скористатися:а) громадяни України, які мешкали там до 24 лютого 2022 року;б) громадяни третіх країн (крім України) або особи без громадянства, які мали статус біженця або еквівалентний та проживали в Україні там до 24 лютого 2022 року;в) члени сімей осіб, які підпадають під дію пунктів а) та б), якщо сім’я вже існувала в Україні до 24 лютого 2022 року.До членів сім’ї належать: чоловік/громадянський партнер, неповнолітні діти будь-кого з них та інші їхні близькі родичі-утриманці, які проживали з ними.Це також стосується людей, які проживали в Україні до 24 лютого 2022 року з українською посвідкою на постійне проживання та які не можуть безпечно повернутися до країни свого походження. Рада ЄС рекомендувала надати тимчасовий захист і людям, які виїхали з України незадовго до 24 лютого. Але, у цьому випадку статус надається на розсуд влади Ірландії.

Які права дає тимчасовий захист

В Ірландії особам зі статусом тимчасового захисту доступне:

Проживання/житло . Держава забезпечить доступ до відповідного житла або, за необхідності, надасть допомогу в отриманні житла після прибуття в країну або пізніше, якщо ваші обставини зміняться і вам це знадобиться.

Для отримання інформації перейдіть за посиланням — https://www.gov.ie/en/campaigns/d9f43-international-protection-accommodation-services-ipas .

Департамент житлового будівництва, місцевого самоврядування та спадщини відповідає за житлові питання в Ірландії, а житлова підтримка знаходиться під керівництвом місцевої влади. Інформацію про них можна отримати на веб-сайті www.gov.ie.

Працевлаштування. Ви маєте право працювати, займатися підприємництвом чи навчатися.

Освіта. Дітям віком до 18 років буде надано підтримку у доступі до державної початкової або середньої освіти

Соціальна допомога. Ви маєте право на отримання соціальної допомоги

Медичне обслуговування. Ви маєте право на отримання державних медичних послуг на тих самих підставах, що й громадянин Ірландії.

Для доступу до цих послуг усім дітям та дорослим потрібен номер соціального страхування PPSN. Співробітники Департаменту соціального захисту, що працюють в аеропорту Дубліна, допоможуть з його оформленням. Якщо ви вже перебуваєте в Ірландії, вам слід звернутися до місцевого центру Intreo для його отримання.

Возз’єднання із сім’єю

Статус тимчасового захисту дає право на возз’єднання сім’ї, якщо ваш чоловік/партнер або діти віком до 18 років отримали тимчасовий захист в іншій державі ЄС.

Це застосовується, коли члени сім’ї не перебувають у державі-члені ЄС.

Скасування наданого тимчасового захисту

Дозвіл на тимчасовий захист може бути відкликаний за таких обставин:

  • термін дії директиви закінчився за рішенням Ради ЄС;
  • місце проживання власника тимчасового захисту перенесено до іншої держави ЄС;
  • у разі скоєння злочинів власником статусу.

Причини відмови у тимчасовому захисті

Відмова у наданні тимчасового захисту можлива у таких випадках:

  1. є серйозні підстави вважати, що заявник:
  • вчинив злочин проти світу, військовий злочин чи злочин проти людяності;
  • був визнаний винним у діях, що суперечать цілям та принципам ООН
  1. є підстави вважати, що заявник є загрозою безпеці держави
  2. Міністр юстиції вважає, що ця особа становить небезпеку для суспільства;
  3. є серйозні підстави вважати, що особа вчинила серйозний злочин за межами держави до в’їзду в країну.

Багатьох хвилює питання, що робити, якщо українець уже прибув до Ірландії та не отримав дозвільного листа про статус тимчасового захисту.

Міністерство юстиції працює над тим, щоб запровадити практичні заходи для якнайшвидшого надсилання листів людям, які прибули до Ірландії до 9 березня, коли в аеропорту Дубліна стали видавати такі листи.

Інформація ЄС для біженців з України https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/stronger-europe-world/eu-solidarity-ukraine/eu-assistance-ukraine/information-people-fleeing-war-ukraine_en

Інформація імміграційної служби Ірландії https://www.irishimmigration.ie/faqs-for-ukraine-nationals-and-residents-of-ukraine/

Соціальна допомога біженцям з України https://www.gov.ie/en/publication/abf3e-social-welfare-supports-for-ukrainian-citizens-arriving-in-ireland-under-the-temporary-protection-directive/

https://www.irishrefugeecouncil.ie/ukraine-information-note

Корисні сайти, на яких волонтери пропонують свою допомогу
http://iamukrainian.ie

https://ireland-helps-ukraine.taplink.ws/

Посольство України в Ірландії https://www.facebook.com/ukr.embassy.ireland

Понад 6000 об’єктів житла вакантні для прийому біженців через ірландське відділення Червоного Хреста — https://www.redcross.ie/

Ірландська група підтримки біженців — Irish supporters of Ukraine https://www.facebook.com/groups/787279257984036/

Якщо у вас є корисна для біженців з України інформація поділіться їй

Запрошуємо до співпраці перекладачів українською мовою sales@russianireland.com Метки: , , ,


Последние публикации в категории


Похожие публикации

Добавить комментарий